ALL NEWS
Russian men's student national team for preparation for the 2021 Winter Universiade
23.11.2021
The preliminary roster for the Russian men's student national team for the 2021 Winter Universiade has been named:
Goalkeepers: Artur Akhtyamov (Bars), Sergei Mylnikov (Chelmet), Andrei Skovronsky (Spartak).
Defensemen: Dmitry Alexeev, Bogdan Zhilyakov (both Chelmet), Sergei Varlov (Toros), Ivan Vorobyov (Lada), Anatoly Elizarov (Yugra), Kirill Melyakov (AKM), Vladislav Syomin (Metallurg Magnitogorsk), Ivan Sushinsky (Gornyak-UGMK), Mark Yanchevsky (Bars).
Forwards: Ilya Avramenko (Khimik), Maxim Bain (Metallurg Novokuznetsk), Danil Gizatullin (Neftyanik), Kirill Krutov (Bars), Vladislav Lukin, Daniil Skorikov (both Toros), Daniil Ogirchuk (SKA-Neva), Roman Opalev, Pavel Shcherbakov (both Rostov), Ivan Savchik (Yugra), Donat Stalnov (Lada), Radel Fazleev (Neftyanik), Mikhail Shalagin (AKM), Vyacheslav Shevchenko (Metallurg Novokuznetsk), Pavel Shen (Sochi).
Coaching staff:
Head coach: Vladislav Khromykh
Coaches: Denis Baev, Evgeny Stavrovsky
Goalkeeping coach: Vitaly Chumichev
Physical conditioning coach: Alexander Kofanov
The team will train in Novogorsk between November 29 and December 7, before subsequently travelling to Switzerland for the competition a day later.
Group stage schedule:
December 10, 15:30*, Russia - Czech Republic
December 12, 22:30, Switzerland - Russia
December 16, 19:00, Russia - Kazakhstan
December 18, 19:00, South Korea - Russia
The semi-finals will be staged on December 20 and the medal games on December 21.
*All times in accordance with Moscow time
Goalkeepers: Artur Akhtyamov (Bars), Sergei Mylnikov (Chelmet), Andrei Skovronsky (Spartak).
Defensemen: Dmitry Alexeev, Bogdan Zhilyakov (both Chelmet), Sergei Varlov (Toros), Ivan Vorobyov (Lada), Anatoly Elizarov (Yugra), Kirill Melyakov (AKM), Vladislav Syomin (Metallurg Magnitogorsk), Ivan Sushinsky (Gornyak-UGMK), Mark Yanchevsky (Bars).
Forwards: Ilya Avramenko (Khimik), Maxim Bain (Metallurg Novokuznetsk), Danil Gizatullin (Neftyanik), Kirill Krutov (Bars), Vladislav Lukin, Daniil Skorikov (both Toros), Daniil Ogirchuk (SKA-Neva), Roman Opalev, Pavel Shcherbakov (both Rostov), Ivan Savchik (Yugra), Donat Stalnov (Lada), Radel Fazleev (Neftyanik), Mikhail Shalagin (AKM), Vyacheslav Shevchenko (Metallurg Novokuznetsk), Pavel Shen (Sochi).
Coaching staff:
Head coach: Vladislav Khromykh
Coaches: Denis Baev, Evgeny Stavrovsky
Goalkeeping coach: Vitaly Chumichev
Physical conditioning coach: Alexander Kofanov
The team will train in Novogorsk between November 29 and December 7, before subsequently travelling to Switzerland for the competition a day later.
Group stage schedule:
December 10, 15:30*, Russia - Czech Republic
December 12, 22:30, Switzerland - Russia
December 16, 19:00, Russia - Kazakhstan
December 18, 19:00, South Korea - Russia
The semi-finals will be staged on December 20 and the medal games on December 21.
*All times in accordance with Moscow time
Similar news
29.03.2024
28.03.2024
25.03.2024
In memory of Alexander Gerasimov
Alexander Gerasimov, a well-known forward for CSKA Moscow and the Soviet national team, would have today turned 65 years of age.
19.03.2024