ALL NEWS

Russia U17 and U18 squads for the Future Cup

30.01.2024
A training camp for the U17 and U18 Russian national teams has started in Novogorsk in preparation for the upcoming Future Cup, which will take place in Minsk, Belarus between the 7th and 10th of February.

This is the Russia U17 roster:

Goalkeepers: Mikhail Grigoryev (Spartak), Matvei Karbainov (SKA), Semyon Frolov (Lada).

Defensemen: Roman Bausov (Dynamo Saint Petersburg), Daniil Volkov (Tolpar), Mikhail Gamzakov (Avto), Saveliy Gorokhov (SKA), Kurban Limatov (Dynamo Moscow), Maxim Moiseev (Omskie Yastreby), Daniil Ponomaryov (AKM), Ivan Urychev (Belie Medvedi), Vsevolod Tsevelev (Sibirskie Snaipery).

Forwards: Rafik Varosyan (Tayfun), Lavr Gashilov, Dmitry Isaev (both Avto), Kirill Emelyanov, Dmitry Yakutsenak (both Loko), Nikita Esipov (CSKA), Askar Kamalov, Ruslan Karimov (both Irbis), Andrei Kuryanov, Yegor Privalov (both Omskie Yastreby), Yegor Murashev (Mamonty Yugry), Daniil Prokhorov (Dynamo Saint Petersburg), Danila Semikhin (AKM), German Suzdorf (SKA).

Coaching staff:

Head coach: Dmitry Mikhailov.

Coaches: Igor Shchadilov, Igor Znarok.

Physical conditioning coach: Alexander Kofanov).

And here is the Russia U18 squad:

Goalkeepers: Pyotr Andreyanov (CSKA), Ilya Podsukha (Dynamo Moscow), Mikhail Fudymovsky (Mamonty Yugry).

Defensemen: Yegor Andriyanov, Roman Shokhrin (both Loko), Artyom Vilchinsky, Ivan Kornilov (both SKA-1946), Timur Kol (Omskie Yastreby), Alexei Rodionov (CSKA), Alexander Siryatsky (Metallurg Magnitogorsk), Arsen Taimazov (Dynamo Moscow), Makar Fomin (Almaz).

Forwards: Daniil Anatsky (SKA), Stepan Gorbunov, Leonid Kolody (both Belie Medvedi), Itay Gurevich, Alexander Plesovskikh (both Mamonty Yugry), Vadim Dudorov, Yegor Surin (both Loko), Andrei Krutov (Chaika), Ivan Okunev, Ilya Pautov, Nikita Frolov (all CSKA), Ivan Ryabkin (Dynamo Moscow), Maxim Filimonov (Atlant).

Coaching staff:

Head coach: Alexander Titov.

Coaches: Anton Kadeikin, Evgeny Bobariko.

Goalkeeping coach: Andrei Mezentsev.

Physical conditioning coach: Alexander Kofanov.

We can also confirm the competition schedule:

February 7th

Russia U18 - Russia U17, 15:30*
Belarus U20 - Kazakhstan U20, 19:00

February 8th

3x3 tournament

February 9th

Russia U18 - Kazakhstan U20, 15:30
Belarus U20 - Russia U17, 19:00

February 10th

Kazakhstan U20 - Russia U17, 11:00
Belarus U20 - Russia U18, 14:30

*All times local

Similar news

23.05.2024
20.05.2024
The Yunison Cup has started in Krasnogorsk
The Yunison Cup involving teams consisting of players born in 2014 has started at the Hockey City complex in Krasnogorsk.
18.05.2024
Vladislav Tretiak visited Ukhta
President of the Russian Ice Hockey Federation Vladislav Tretiak met the head of the Komi Republic Vladimir Uyba in Ukhta.
18.05.2024

Partners and sponsors