ALL NEWS
Russia U18 roster for Five Nations preparation
22.01.2020
On January 26, a training camp for the under 18 Russian national team will begin in Novogorsk ahead of the upcoming Five Nations tournament in the Czech Republic (February 5-9).
These following players have been called up to the training camp.
Goalkeepers: Yaroslav Askarov (SKA-1946), Yegor Guskov (Lokomotiv), Maxim Motorygin (Metallurg Magnitogorsk).
Defensemen: Artyom Grushnikov (Krasnaya Armiya), Artyom Zakharov (Krylya Sovetov), Alexei Egorov (Spartak Moscow), Filat Zotov (Russkie Vityazi), Kirill Kirsanov, Arseniy Koromyslov (both SKA-1946), Dmitry Kostenko (Ladya), Roman Romanov (Lokomotiv), Shakhir Mukhamadullin (Tolpar), Artyom Murylev (Omskie Yastreby).
Forwards: Danil Avershin (Spartak Moscow), Danil Aymurzin, Alexander Pashin (both Tolpar), Nikita Buruyanov, Ignat Kokhanin (both Dynamo Saint Petersburg), Ivan Didkovsky, Dmitry Zlodeev, Bogdan Trineev, Daniil Lazutin (all Dynamo Moscow), Dmitry Zugan (Krasnaya Armiya), Kirill Kondyrev (Russkie Vityazi), Dmitry Ovchinnikov (Sibirskie Snaypery), Ilya Rychkov, Marat Khusnutdinov (both SKA-1946), Pavel Tyutnev (Loko).
On February 4, the team will fly to the Czech Republic for the Five Nations, with the competition set to begin with a match against Sweden a day later at 21:00 Moscow time.
Competition schedule:
February 5, Russia - Sweden, 21:00*
February 5, Czech Republic - Finland, 21:00
February 6, Finland - Russia, 17:00
February 6, Czech Republic - USA, 21:00
February 7, Sweden - Finland, 17:00
February 7, Russia - USA, 21:00
February 8, Czech Republic - Russia, 17:00
February 8, USA - Sweden, 21:00
February 9, Czech Republic - Sweden, 17:00
February 9, USA - Finland, 21:00
*All start times are in accordance with Moscow time
These following players have been called up to the training camp.
Goalkeepers: Yaroslav Askarov (SKA-1946), Yegor Guskov (Lokomotiv), Maxim Motorygin (Metallurg Magnitogorsk).
Defensemen: Artyom Grushnikov (Krasnaya Armiya), Artyom Zakharov (Krylya Sovetov), Alexei Egorov (Spartak Moscow), Filat Zotov (Russkie Vityazi), Kirill Kirsanov, Arseniy Koromyslov (both SKA-1946), Dmitry Kostenko (Ladya), Roman Romanov (Lokomotiv), Shakhir Mukhamadullin (Tolpar), Artyom Murylev (Omskie Yastreby).
Forwards: Danil Avershin (Spartak Moscow), Danil Aymurzin, Alexander Pashin (both Tolpar), Nikita Buruyanov, Ignat Kokhanin (both Dynamo Saint Petersburg), Ivan Didkovsky, Dmitry Zlodeev, Bogdan Trineev, Daniil Lazutin (all Dynamo Moscow), Dmitry Zugan (Krasnaya Armiya), Kirill Kondyrev (Russkie Vityazi), Dmitry Ovchinnikov (Sibirskie Snaypery), Ilya Rychkov, Marat Khusnutdinov (both SKA-1946), Pavel Tyutnev (Loko).
On February 4, the team will fly to the Czech Republic for the Five Nations, with the competition set to begin with a match against Sweden a day later at 21:00 Moscow time.
Competition schedule:
February 5, Russia - Sweden, 21:00*
February 5, Czech Republic - Finland, 21:00
February 6, Finland - Russia, 17:00
February 6, Czech Republic - USA, 21:00
February 7, Sweden - Finland, 17:00
February 7, Russia - USA, 21:00
February 8, Czech Republic - Russia, 17:00
February 8, USA - Sweden, 21:00
February 9, Czech Republic - Sweden, 17:00
February 9, USA - Finland, 21:00
*All start times are in accordance with Moscow time
Similar news
28.03.2024
25.03.2024
In memory of Alexander Gerasimov
Alexander Gerasimov, a well-known forward for CSKA Moscow and the Soviet national team, would have today turned 65 years of age.
19.03.2024
In memory of Arkady Chernyshyov
Today is the 110th anniversary of the birth of Arkady Chernyshyov, a legendary Soviet ice hockey coach.
16.03.2024