ALL NEWS
Russia U17 training camp
14.10.2021
A training camp for the under 17 Russian national team has started in Novogorsk.
These following players are participating in the training process:
Goalkeepers: Yegor Zavragin (Yugra), Yaroslav Korostelyov (SKA), Nikolai Nikulshin (Lokomotiv), Timofei Obvintsev (CSKA).
Defensemen: Igor Verbitsky, Artyom Kudashov, Valentin Rodionov (Dynamo Moscow), Ivan Ershov (Severstal), Nikita Ishimnikov (Avtomobilist), Artyom Karpov, Alexander Rybakov, Dmitry Simashev, Gennady Chaliy (all Lokomotiv), Artyom Kulikovsky (Avangard), Alexander Matveev (SKA), Artyom Shchuchinov (Traktor).
Forwards: Matvei Babenko (Tolpar), Daniil But, Ilya Polyakov (both Lokomotiv), Ivan Demidov, Ivan Leshchyov (both SKA), Timofei Zhulin (Ak Bars), Alexei Zaitsev, Matvei Maximov, Yegor Rimashevsky, Igor Chernyshov (all Dynamo Moscow), Mikhail Ilin (Severstal), Timur Mukhanov, Yegor Yadykin (both Avangard), Artemiy Nizameev, Alexander Rykov, Nikita Telegin (all Traktor), Ivan Ryabov (Krylya Sovetov), Oleg Trofimchuk (Yugra).
Head coach: Igor Efimov.
Coach: Anton Korredor.
Goalkeeping coach: Dmitry Mezentsev.
Physical conditioning coach: Alexander Kofanov.
The camp will continue until October 27, when the team will fly to compete in friendly matches against Slovakia and the Czech Republic on the road respectively.
Match schedule:
October 30, 18:00*: Slovakia - Russia
October 31, 12:30: Slovakia - Russia
November 3, 20:00: Czech Republic - Russia
November 4, 19:00: Czech Republic - Russia
November 5, 18:00: Czech Republic - Russia
*All times in accordance with Moscow time
These following players are participating in the training process:
Goalkeepers: Yegor Zavragin (Yugra), Yaroslav Korostelyov (SKA), Nikolai Nikulshin (Lokomotiv), Timofei Obvintsev (CSKA).
Defensemen: Igor Verbitsky, Artyom Kudashov, Valentin Rodionov (Dynamo Moscow), Ivan Ershov (Severstal), Nikita Ishimnikov (Avtomobilist), Artyom Karpov, Alexander Rybakov, Dmitry Simashev, Gennady Chaliy (all Lokomotiv), Artyom Kulikovsky (Avangard), Alexander Matveev (SKA), Artyom Shchuchinov (Traktor).
Forwards: Matvei Babenko (Tolpar), Daniil But, Ilya Polyakov (both Lokomotiv), Ivan Demidov, Ivan Leshchyov (both SKA), Timofei Zhulin (Ak Bars), Alexei Zaitsev, Matvei Maximov, Yegor Rimashevsky, Igor Chernyshov (all Dynamo Moscow), Mikhail Ilin (Severstal), Timur Mukhanov, Yegor Yadykin (both Avangard), Artemiy Nizameev, Alexander Rykov, Nikita Telegin (all Traktor), Ivan Ryabov (Krylya Sovetov), Oleg Trofimchuk (Yugra).
Head coach: Igor Efimov.
Coach: Anton Korredor.
Goalkeeping coach: Dmitry Mezentsev.
Physical conditioning coach: Alexander Kofanov.
The camp will continue until October 27, when the team will fly to compete in friendly matches against Slovakia and the Czech Republic on the road respectively.
Match schedule:
October 30, 18:00*: Slovakia - Russia
October 31, 12:30: Slovakia - Russia
November 3, 20:00: Czech Republic - Russia
November 4, 19:00: Czech Republic - Russia
November 5, 18:00: Czech Republic - Russia
*All times in accordance with Moscow time
Similar news
28.03.2024
25.03.2024
In memory of Alexander Gerasimov
Alexander Gerasimov, a well-known forward for CSKA Moscow and the Soviet national team, would have today turned 65 years of age.
19.03.2024
In memory of Arkady Chernyshyov
Today is the 110th anniversary of the birth of Arkady Chernyshyov, a legendary Soviet ice hockey coach.
16.03.2024