ALL NEWS
Russian Olympic national team roster for the Lucerne Cup
05.12.2018
The Russian Olympic national team coaches have picked the players to participate in the 2018 Lucerne Cup, which will take place in Switzerland between 13th and 14th of December.
Goalkeepers: Ilya Konovalov (Lokomotiv Yaroslavl), Vladislav Podyapolskiy (Ak Bars Kazan), Vasily Demchenko (Traktor Chelyabinsk).
Defensemen: Artyom Zemchyonok (SKA Saint Petersburg), Nikolai Demidov (Sibir Novosibirsk), Roman Abrosimov (Ak Bars Kazan), Alexei Bereglazov (Metallurg Magnitogorsk), Damir Sharipzyanov (Neftekhimik Nizhnekamsk), Igor Isaev (Traktor Chelyabinsk), Vladislav Provolnev (Spartak Moscow), Rushan Rafikov (Lokomotiv Yaroslavl), Yegor Rykov (HC Sochi).
Forwards: Alexei Kruchinin, Oleg Li, Mikhail Maltsev (all SKA Saint Petersburg), Danil Veryaev, Damir Zhafyarov, Daniil Ilin (all Torpedo Nizhny Novgorod), Denis Zernov, Ilya Mikheev (both Avangard Omsk), Danil Yurtaykin, Denis Alexeev (both Lokomotiv Yaroslavl), Alexander Khokhlachyov (Spartak Moscow), Nikita Mikhaylov (Sibir Novosibirsk), Andrei Chibisov (Metallurg Magnitogorsk.
Head coach Oleg Bratash and coaches Igor Efimov, Konstantin Gorovikov and Alexander Kolobkov (goalkeeping coach) will travel with the team.
Austria, Slovakia and hosts Switzerland are the three remaining 2018 Lucerne Cup participants. The results of the first day will determine the match-ups for the second day of action.
Match schedule:
December 13
Russia - Slovakia, 18:15
Switzerland - Austria, 20:15
December 14
18:15, match one
20:15, match two
Goalkeepers: Ilya Konovalov (Lokomotiv Yaroslavl), Vladislav Podyapolskiy (Ak Bars Kazan), Vasily Demchenko (Traktor Chelyabinsk).
Defensemen: Artyom Zemchyonok (SKA Saint Petersburg), Nikolai Demidov (Sibir Novosibirsk), Roman Abrosimov (Ak Bars Kazan), Alexei Bereglazov (Metallurg Magnitogorsk), Damir Sharipzyanov (Neftekhimik Nizhnekamsk), Igor Isaev (Traktor Chelyabinsk), Vladislav Provolnev (Spartak Moscow), Rushan Rafikov (Lokomotiv Yaroslavl), Yegor Rykov (HC Sochi).
Forwards: Alexei Kruchinin, Oleg Li, Mikhail Maltsev (all SKA Saint Petersburg), Danil Veryaev, Damir Zhafyarov, Daniil Ilin (all Torpedo Nizhny Novgorod), Denis Zernov, Ilya Mikheev (both Avangard Omsk), Danil Yurtaykin, Denis Alexeev (both Lokomotiv Yaroslavl), Alexander Khokhlachyov (Spartak Moscow), Nikita Mikhaylov (Sibir Novosibirsk), Andrei Chibisov (Metallurg Magnitogorsk.
Head coach Oleg Bratash and coaches Igor Efimov, Konstantin Gorovikov and Alexander Kolobkov (goalkeeping coach) will travel with the team.
Austria, Slovakia and hosts Switzerland are the three remaining 2018 Lucerne Cup participants. The results of the first day will determine the match-ups for the second day of action.
Match schedule:
December 13
Russia - Slovakia, 18:15
Switzerland - Austria, 20:15
December 14
18:15, match one
20:15, match two
Similar news
29.03.2024
28.03.2024
25.03.2024
In memory of Alexander Gerasimov
Alexander Gerasimov, a well-known forward for CSKA Moscow and the Soviet national team, would have today turned 65 years of age.
19.03.2024