ALL NEWS
The preliminary Russia U20 roster for the Four Nations
30.03.2018
In Novogorsk, the under 20 Russian national team are training ahead of the upcoming Four Nations tournament which will take place in the Czech Republic between the 6th and 8th of April.
Under the guidance of head coach Valery Bragin, 28 players are training:
Goalkeepers: Danil Tarasov (Tolpar), Kirill Ustimenko (Dynamo Saint Petersburg), Shamil Shmakov (Sibirskie Snaypery).
Defensemen: Veniamin Baranov, Ivan Vasin (both Dynamo Saint Petersburg), Artyom Volkov, Akim Trishin (both Spartak Moscow), Bogdan Denisevich (Mamonty Yugry), Ilya Morozov (Sibir Novosibirsk), Saveliy Olshanskiy (Stalnie Lisy), Semyon Perelyaev (Ladya), Vadim Shepelev (Chaika), Gleb Shutov (Omskie Yastreby).
Forwards: Artyom Galimov (Bars Kazan), German Grachev (Almaz Cherepovets), Evgeny Kanitskiy (Kuznetskie Medvedi), Maxim Marushev (Irbis), Maxim Melnikov (Omskie Yastreby), Mikhail Bitsadze, Ivan Muranov (both Dynamo Moscow), Alexander Oskin, Daniil Skorikov (both Tolpar), Stepan Starkov (HC Sochi), Yegor Filin (Krasnaya Armiya), Mikhail Shalagin (Spartak Moscow), Nikita Shashkov (Sibirskie Snaypery), Pavel Shen, Alexander Yaremchuk (both Mamonty Yugry).
After the training camp, 23 of these players will travel to the Czech Republic to participate in the Four Nations competition.
Four Nations schedule for Russia U20:
April 6, Russia - Finland, 13:00 Moscow time
April 7, Czech Republic - Russia, 16:30 Moscow time
April 8, Slovakia - Russia, 13:00 Moscow time
Russian Ice Hockey Federation
Under the guidance of head coach Valery Bragin, 28 players are training:
Goalkeepers: Danil Tarasov (Tolpar), Kirill Ustimenko (Dynamo Saint Petersburg), Shamil Shmakov (Sibirskie Snaypery).
Defensemen: Veniamin Baranov, Ivan Vasin (both Dynamo Saint Petersburg), Artyom Volkov, Akim Trishin (both Spartak Moscow), Bogdan Denisevich (Mamonty Yugry), Ilya Morozov (Sibir Novosibirsk), Saveliy Olshanskiy (Stalnie Lisy), Semyon Perelyaev (Ladya), Vadim Shepelev (Chaika), Gleb Shutov (Omskie Yastreby).
Forwards: Artyom Galimov (Bars Kazan), German Grachev (Almaz Cherepovets), Evgeny Kanitskiy (Kuznetskie Medvedi), Maxim Marushev (Irbis), Maxim Melnikov (Omskie Yastreby), Mikhail Bitsadze, Ivan Muranov (both Dynamo Moscow), Alexander Oskin, Daniil Skorikov (both Tolpar), Stepan Starkov (HC Sochi), Yegor Filin (Krasnaya Armiya), Mikhail Shalagin (Spartak Moscow), Nikita Shashkov (Sibirskie Snaypery), Pavel Shen, Alexander Yaremchuk (both Mamonty Yugry).
After the training camp, 23 of these players will travel to the Czech Republic to participate in the Four Nations competition.
Four Nations schedule for Russia U20:
April 6, Russia - Finland, 13:00 Moscow time
April 7, Czech Republic - Russia, 16:30 Moscow time
April 8, Slovakia - Russia, 13:00 Moscow time
Russian Ice Hockey Federation
Similar news
28.03.2024
27.03.2024
25.03.2024
NMHL matches between Yunison Moscow and Yermak postponed
Two National Junior Hockey League playoff matches between Yunison Moscow and Yermak have been postponed.
23.03.2024